ČUJEČ(N)A MEDITACIJA

ČUJEČ(N)O MEDITACIJO sem odkrila, ko je v mojo psihoterapevtsko prakso prihajalo vse več oseb s tesnobo (anksioznimi motnjami). Kako deluje? Tesnoba je vedno povezana z našimi predstavami za prihodnost glede na naše pretekle izkušnje. Rečemo lahko, da so ob tesnobi naše misli v preteklosti ali v prihodnosti. Ko usmerjamo našo pozornost na svoje telo (občutke ali dihanje) in okolico, v kateri se ta hip nahajamo, nas to zavedanje pripelje v trenutek tukaj in sedaj, torej v sedanjost. Takrat naš um dojame, da smo v resnici varni, telo pa mu v hipu sledi in preklopi na parasimpatični del avtonomnega živčnega telesa, ki je med drugim odgovoren tudi za sprostitev.

Čuječ(n)a meditacija je torej zavestna osredotočenost na zvoke, vonje, okus, druge telesne občutke ali na dihanje. Lahko jo izvajamo tudi v hoji, ko smo na sprehodu osredotočeni le na stvari, ki nas obdajajo: barve, svetloba, sence, zvoki, vonji. V čuječ(n)i meditaciji pa opazujemo tudi naše misli in ko opazimo, da so se spontano pojavile (kar misli vedno se), zavestno preusmerimo pozornost nazaj na naša čutila.

Meditacija je torej konstanten proces usmerjanja pozornosti. Če takšen proces izvajamo dovolj redno, znanstveno dokazano krepimo nevronske povezave v čelnem režnju, kjer je doma naša zavest. Dolgoročno nam to prinese več prisotnosti v življenju, več miru, boljše vpoglede v naše življenje, boljše odločitve in seveda manj tesnobe. Sliši se krasno,ne?:-)

Info 040552797; ribic.sasa@gmail.com

Categories: Uncategorized